Kompiuteriai nuo 1990 metų iki dabar išgyveno dramatišką evoliuciją, nuo didelių, sunkiai naudojamų mašinų iki neįtikėtinai galingų, kompaktiškų ir visur naudojamų įrenginių. Štai keletas pagrindinių pokyčių:
Dizaino pokyčiai
1990-aisiais dauguma kompiuterių buvo staliniai modeliai, kurių dalys, tokius kaip monitorius, klaviatūra ir maitinimo blokas, buvo atskiri vienetai. Nešiojamieji kompiuteriai tuo metu buvo dideli, sunkūs ir brangūs. Tačiau technologijų evoliucija leido sukurti vis kompaktiškesnius ir lengvesnius kompiuterius. Dabar turime plonus nešiojamasius kompiuterius, planšetinius kompiuterius ir netgi miniatiūrinius kompiuterius, tokius kaip Raspberry Pi.
Procesoriaus galia
1990-ųjų pradžioje dauguma kompiuterių naudojo vieno branduolio procesorius, ir tai buvo didelė pažanga. Tačiau dabar dauguma kompiuterių naudoja daugiabranduolius procesorius, kurie leidžia kompiuteriui atlikti kelias užduotis vienu metu. Be to, procesoriaus greitis smarkiai padidėjo – jei 1990-aisiais tipiškas procesoriaus greitis buvo keletas megahercų (MHz), dabar jis siekia keletą gigahercų (GHz).
Operacinės sistemos
1990-aisiais Windows 3.0 buvo naujausia operacinė sistema ir ji vis dar reikalavo DOS sistema kaip bazę. Dabar, operacinės sistemos, tokios kaip Windows 11, macOS, ir Linux yra kur kas patogesnės naudotojui, galingesnės ir saugesnės.
Interneto plėtra
1990-aisiais internetas buvo ankstyvojoje stadijoje ir jo naudojimas buvo ribotas. Tačiau nuo to laiko internetas tapo visuotinai prieinamas ir tai radikaliai pakeitė kompiuterių naudojimą. Dabar galime naršyti internete, atlikti bankininkystės operacijas, bendrauti, žiūrėti filmus ir daug daugiau.
Saugojimo talpa
1990-ųjų pradžioje, kompiuteriuose naudoti kietieji diskai turėjo talpą tarp 40-100 megabaitų (MB). Dabar, įprasta talpa yra keletas terabaitų (TB), o SSD (Solid State Drive) diskai padarė kompiuterius dar greitesnius.
Atmintis (RAM)
Kompiuterių atminties talpa taip pat smarkiai padidėjo. Jei 1990-aisiais 1-4 megabaitai RAM buvo įprasta, dabar daugumoje kompiuterių yra 8-16 gigabaitų (GB) RAM ar net daugiau.
Kompiuteriai per pastaruosius 30 metų smarkiai pasikeitė ir tobulėja vis greičiau. Naujos technologijos, tokius kaip dirbtinis intelektas, kvantiniai kompiuteriai ir „Internet of Things” (IoT), dar labiau keis kompiuterių veiklą ateityje.